W poprzednim artykule staraliśmy się Państwu streścić i umiejscowić w jednym tekście wszystkie zmiany, związane z finansami i rachunkowością, jakie mają wejść w życie w roku 2018.
Okazało się jednak, że zmian tych jest zdecydowanie więcej, niż można było się spodziewać!
Przedstawiamy zatem kolejną część niezbędnika przedsiębiorcy, który, mamy szczerą nadzieję, pomoże Państwu zapamiętać wszystkie zmiany, które szykują się wraz z nadejściem nowego roku.
Od 2018 roku zapowiadana jest rezygnacja z umów zleceń. Mają być one wykorzystywane tylko w wyjątkowych przypadkach. Przyczyną takiej zmiany ma być nowelizacja Kodeksu Pracy, a dokładniej wyodrębnienie dwóch form zatrudnienia: etatowego oraz nieetatowego.
1-ego lipca 2018 papierowe zwolnienia lekarskie zostaną całkowicie zastąpione wersją elektroniczną. W praktyce oznacza to likwidację obowiązku dostarczenia papierowego l4 w ciągu siedmiu dni od jego wystawienia.
Wracając do Kodeksu Pracy, rezygnacja z umów zleceń to nie jedyna zmiana, o której głośno się dziś rozmawia. Oprócz tego coraz częściej słyszymy o 26 dniach urlopu wypoczynkowego dla każdego z pracowników, czy też bezpłatnym urlopie na żądanie.
Projekt ustawy mający wprowadzić zakaz dorabiania w trakcie urlopu wypoczynkowego zapowiedziany jest na marzec 2018 roku.
Ministerstwo Finansów przygotowało uproszczony plik JPK_VAT. Na czym polega zmiana? Formularz zawiera mniejszą liczbę obowiązkowych pól do wypełnienia. Zmiana zacznie obowiązywać od 1-ego stycznia 2018 roku.
2018 rok przyniesie również zmiany dla podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Obniżone zostaną kwoty podatku rozliczanego ryczałtowo.
Pracownicy nocnych zmian w nowym roku zostaną dodatkowo docenieni. Ich wynagrodzenie wzrośnie za sprawą wzrostu wynagrodzenia minimalnego (na rok 2018 zapowiadana jest kwota 2100 zł brutto).
Kara za ignorowanie urzędu skarbowego (tzn. niestawiennictwo, niezłożenie zeznań, nieokazanie dokumentów) wynosić będzie 2800 zł.