Jeśli w następstwie COVID-19 po 15 marca 2020 roku straciłeś pracę lub Twoja umowa wygasła, możesz otrzymać dodatek solidarnościowy. Dodatek solidarnościowy przysługuje od 1 czerwca, przez 3 miesiące, w wysokości 1400 zł.
O świadczenie mogą ubiegać się osoby, z którymi pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem po 15 marca 2020 roku lub umowa o pracę na czas określony wygasła po 15 marca 2020 roku.
Warunki, jakie należy spełnić, aby skorzystać ze wsparcia:
- mieszkać na terytorium Polski i być obywatelem RP lub cudzoziemcem w rozumieniu art. 2 pkt 2 lub 3 ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19,
- podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku,
- Twój pracodawca po 15 marca 2020 r. rozwiązał z Tobą umowę o pracę za wypowiedzeniem albo Twoja umowa wygasła po 15 marca 2020 r. z upływem czasu, na który ją zawarłeś,
- nie podlegać ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu (z wyjątkiem sytuacji, kiedy jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub pobierająca stypendium bądź jesteś zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny).
UWAGA! Jeśli już pobierasz zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane bezrobotnym na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji i uzyskasz prawo do dodatku solidarnościowego, urząd pracy zawiesi Twoje dotychczasowe świadczenie.
Wnioski o dodatek solidarnościowy składać można do 13 sierpnia 2020 r., wyłączenie elektronicznie przez portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na formularzu EDS.
Informacja o decyzji widnieć będzie na profilu Ubezpieczonego na portalu PUE ZUS.