Zgodnie z projektem Ministerstwa Finansów, przedsiębiorcy nie będą już mogli wystawiać faktur na podstawie paragonów. To kolejny krok na drodze do uszczelnienia systemu VAT i walki z nieuczciwymi praktykami. Zmiany wejdą w życie od 1 września br.
Obecnie przedsiębiorca ma sporo czasu, by zwykły paragon zmienić na fakturę (aż trzy miesiące). Czas ten liczony jest od końca miesiąca w którym dokonał zakupu, otrzymał towar albo usługa została wykonana. W efekcie oznacza to blisko 4 miesiące na wystawienie faktury.
Według Ministerstwa Finansów, przedsiębiorcy zbierali cudze paragony, później brali na nie faktury i w efekcie unikali wyższych podatków. Oszacowano, iż takie działania generują straty budżetu państwa sięgające ok. 1,5 mld zł rocznie.
Od 1 września br. przedsiębiorca będzie musiał poprosić od razu o wystawienie faktury. Jedynym odstępstwem od tej zasady będzie paragon z numerem NIP nabywcy na podstawie którego później będzie można uzyskać fakturę.
Paragony wystawione do 31 sierpnia 2019 r. objęte zostaną okresem ochronnym (przedsiębiorca będzie nadal miał trzy miesiące na zgłoszenie się po fakturę).
W przypadku niezastosowania się do przepisów będą groziły kary i to obu stronom (kwota równa 100 proc. kwoty podatku VAT wskazanej na fakturze).
UWAGA! Obowiązek zmiany wewnętrznych procedur i informowania o zmianach w prawie swoich klientów spocznie na sprzedawcach.
W sieci spotkać można wiele ogłoszeń firm, oferujących kasy fiskalne, które posiadają opcję wprowadzenia numeru NIP nabywcy na paragonie. Wiadomo jedno: oni zyskają na tym na pewno.