Ustawa o solidarnościowym funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych wprowadza nowy podatek, 4 proc. liczone od nadwyżki ponad 1 mln zł.
Podatek obejmie dochody uzyskane od 1 stycznia 2019 r. Pierwszy podatek solidarnościowy zapłacimy więc w 2020 r. – do 30 kwietnia. W tym terminie trzeba będzie też złożyć nową deklarację.
Kogo dotyczy ta danina?
Najlepiej zarabiających, których dochody wynoszą powyżej 1 mln zł rocznie. Chodzi o osoby pracujące na etacie, zleceniu, dziele, kontrakcie menedżerskim, przedsiębiorców (rozliczających się zarówno według skali, jak i stawką liniową), giełdowych inwestorów czy zarabiających na najmie opodatkowanym według skali.
Czego nie obejmuje danina?
Wszystkich dochodów wymienionych w art. 30a ustawy o PIT, które są obciążone 19-proc. ryczałtem (tzw. podatkiem Belki), czyli dywidend, odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bankowym, odsetek i dyskonta od papierów wartościowych.
Osobnemu rozliczaniu poddana będzie sprzedaż nieruchomości (np. dom, mieszkanie) poza działalności gospodarczą.
Nowe przepisy wprowadzają wiele wątpliwości. m.in. jaki dochód przyjmuje osoba rozliczająca się razem z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem? Obecnie w zwykłym zeznaniu rocznym wspólny dochód dzieli się na pół, potem liczy się od niego podatek i mnoży razy dwa. Przyjęcie połowy dochodu na potrzeby wyliczenia podatku solidarnościowego mogłoby spowodować, że w ogóle go nie zapłacimy.
Ustawa czeka na podpis prezydenta.