Dnia 14 lutego 2019 r. Prezydent podpisał ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, która wejdzie w życie z dniem 1 marca 2019 r.
Ustawa ma na celu zapewnienie środków utrzymania osobom, które zrezygnowały lub nie podjęły zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej ze względu na wychowywanie dzieci. Ponadto intencją ustawy jest uhonorowanie i docenienie trudu wychowania dzieci w rodzinach wielodzietnych oraz podkreślenie funkcji społecznej pełnionej przez rodziców.
Organem właściwym do przyznawania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego będzie Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Według ustawy świadczenie przyznane może być matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci. Świadczenie otrzymać może także ojciec, który wychował co najmniej czworo dzieci, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę, lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę.
Świadczenie może być przyznane na wniosek matki po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojca po osiągnięciu wieku 65 lat, w przypadku, gdy nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.
Warunki jakie należy spełnić, aby skorzystać z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego:
– zamieszkiwać terytorium Polski przez co najmniej 10 lat;
– zamieszkiwać terytorium Polski w trakcie pobierania świadczenia;
– osiągnąć wiek emerytalny;
– posiadać obywatelstwo Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustawa ustala wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego na poziomie nie wyższym niż najniższa emerytura. W przypadku pobierania emerytury lub renty, w wysokości niższej od najniższej emerytury, świadczenie stanowi dopełnienie jej wysokości do wysokości najniższej emerytury.