Każdy przedsiębiorca powinien kontrolować swoje należności i zobowiązania. Niestety wiele płatności od kontrahentów realizowanych jest po terminie, niekiedy wiele miesięcy po wystawieniu faktury lub wcale. Przedsiębiorca zobowiązany jest wykazać podatek VAT należny od danej faktury w miesiącu, w którym nastąpiła sprzedaż – zgodnie z zasadą memoriałową. A co w sytuacji, gdy faktura nie została w ogóle opłacona,
a przedsiębiorca opłacił podatek w okresie rozliczeniowym, w którym nastąpiła sprzedaż? Przedsiębiorca może zastosować procedurę ulgi na złe długi.
Na czym polega ulga na złe długi?
Zgodnie z art. 89a pkt 1 ustawy o VAT, przedsiębiorca będący podatnikiem VAT ma prawo dokonać korekty podatku należnego, wykazanego w okresie dokonania krajowej sprzedaży towarów lub usług, dotyczącego faktur sprzedaży towarów lub usług, których nieściągalność została uprawdopodobniona (udowodniona). Poza korektą podatku należnego pomniejszeniu ulega również podstawa opodatkowania danego podatku VAT należnego. Korekta dotyczyć może części faktury, która została uznana za nieściągalną.
Do końca 2018 roku wierzytelność (należność wynikająca z nieopłaconych faktur) uznawana była za nieściągalną, gdy nie została uregulowana lub sprzedana w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a pkt 2 ustawy o VAT).
Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, nadaje nowe brzmienie art. 89a ust. 1a ustawy o VAT. Od 2019 roku nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego
w umowie lub na fakturze.
Warunki, jakie należy spełnić, aby skorzystać z ulgi na złe długi:
1) dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
2) na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty:
a) wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
b) dłużnik nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego;
3) od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
Ważne
Zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy deregulacyjnej nowe brzmienie przepisów art. 89a ma zastosowanie również do wierzytelności powstałych przed dniem 1 stycznia 2019 r., których nieściągalność została uprawdopodobniona po dniu 31 grudnia 2018.
2 Komentarze
Katarzyna 01 lutego, 2019
Fv z datą płatności sierpień 2018. Nie została ona zapłacona. W styczniu 2019 mija 150 dni. Czy mogę do niej zastosować ulgę na złe długi w deklaracji za styczeń 2019 czy nie? Zastanawiam się jak to jest, bo od 2019 roku obowiązuje 90 dni.
BRAN 01 lutego, 2019
Zgodnie ze zmienionym art. 89a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązującym od 1 stycznia 2019 r., nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Skrócony do 90 dni termin, po upływie którego będzie można skorzystać z ulgi na złe długi dotyczy również wierzytelności powstałych przed 1 stycznia 2019 r., których nieściągalność została uprawdopodobniona po dniu 31 grudnia 2018 r. (czyli wierzytelności z 2018 r., dla których 90. dzień liczony od dnia terminu płatności wskazanego na fakturze lub w umowie, przypada w 2019 r.).
Biorąc powyższe pod uwagę, należy wskazać, że graniczną datą jeżeli chodzi o termin płatności wynikający z umowy lub faktury, w przypadku której zastosowanie będzie miał jeszcze 150-dniowy termin, po upływie którego będzie można skorzystać z ulgi na złe długi jest 2 października 2018 r. W stosunku do wierzytelności, których termin płatności przypada już 3 października 2018 r. lub później, termin uprawdopodobnienia ich nieściągalności będzie wynosił 90 dni (90. dzień liczony od dnia 3 października 2018 r. przypada bowiem 1 stycznia 2019 r.).
W Pani przypadku podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy należałoby skorygować w rozliczeniu za styczeń 2019 r.