Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących, podatnicy, którzy ewidencjonują sprzedaż na kasie fiskalnej, zobowiązani są do:
– zapoznania osób prowadzących ewidencję w terminie do 31 maja br. lub przed rozpoczęciem jej prowadzenia oraz bez względu na sposób i formę powierzenia tym osobom prowadzenia ewidencji, z informacją o zasadach ewidencji obejmującą podstawowe zasady prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonu fiskalnego oraz skutki ich nieprzestrzegania;
– pozyskania od ww. osób oświadczenia (Załącznik nr 1 Rozporządzenia MF z 29.04.2019 r.) o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji. Osoba, która podpisze takie oświadczenie, nie będzie mogła uchylić się od odpowiedzialności, powołując się na brak świadomości niezgodności z prawem popełnianego przestępstwa lub wykroczenia;
– umieszczania wyświetlacza kasy w miejscu umożliwiającym nabywcy odczyt wyświetlanych na nim danych;
– zapewnienia stanu technicznego kasy gwarantującego czytelny wydruk paragonów fiskalnych i faktur, umożliwiający nabywcy sprawdzenie prawidłowości dokonanej sprzedaży;
– zweryfikować poprawność oznaczeń na kasie fiskalnej. Dotychczas stosowane oznaczenia literowe od A do G można stosować do 31 lipca 2019 roku. Co istotne, podatnik na żądanie organu podatkowego będzie miał obowiązek przedstawić zaprogramowane w kasie stawki podatku przypisane odpowiednim oznaczeniom literowym.
Od 1 sierpnia 2019 roku obowiązujące oznaczenia na kasie fiskalnej to:
Oznaczenie na kasie fiskalnej | Stawka podatku VAT |
Litera A | stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23% |
Litera B | stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8% |
Litera C | stawka obniżona podatku w wysokości 5% |
Litera D | stawka obniżona podatku w wysokości 0% |
Litera E | zwolnienie od podatku |
Litery F i G | pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy. |
WAŻNE: Od 1 maja 2019 r. przepisy umożliwiają nakładanie kar pieniężnych w wysokości 300 zł za nieprzeprowadzenie obowiązkowego przeglądu technicznego kasy w wymaganym terminie. Terminy nie uległy zmianie, przeglądy należy przeprowadzać nie rzadziej niż co 2 lata, lub nie rzadziej niż w terminach wymaganych do kolejnej legalizacji taksometru używanego do współpracy z kasą przez podatnika, jednak nie rzadziej niż co 25 miesięcy.
NOWOŚĆ: Zmianie uległ obowiązek dokonywania przeglądów w okresie zawieszenia działalności:
– podatnik, który w okresie zawieszenia działalności nie używa kasy, zwolniony jest z obowiązku dokonywania przeglądów technicznych;
– po wznowieniu działalności, przed ponownym rozpoczęciem ewidencjonowania, podatnik zobowiązany został dokonać przeglądu technicznego kasy.
Kto jest zobowiązany do kasy fiskalnej online?
Kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii będą mogły być stosowane do momentu wygaśnięcia zezwoleń na ich używanie.
Zgodnie z art. 145b ust. 1 ustawy o VAT pierwszy obowiązek posiadania kasy online powstanie od 1 stycznia 2020 r. Z tym dniem przedsiębiorcy dokonujący świadczenia usług w zakresie napraw pojazdów silnikowych oraz motorowerów, sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych zobowiązani będą do posiadania kasy online.
Kolejna grupa to przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi związane z wyżywieniem jako stacjonarne placówki gastronomiczne, bądź dokonują sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych. Obowiązek kasy online dotyczyć ich będzie od 30 czerwca 2020 r.
Następnie od 31 grudnia 2020 r. obowiązek posiadania kas online obejmie przedsiębiorców dokonujących świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych, związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.
Ostatecznie dopiero w 2023 r. obowiązek posiadania kasy fiskalnej online obejmie wszystkich podatników (do zaprzestania obowiązywania przepisów przejściowych).
Ulga na zakup kasy fiskalnej – tylko online
Ulga na zakup kasy fiskalnej nadal wynosić będzie 90% jej ceny zakupu (bez VAT), jednak nie więcej niż 700 zł. (art. 111 ust. 4 ustawy o VAT). Z ulgi skorzystać mogą podatnicy, którzy:
– zobowiązani są do prowadzenia sprzedaży za pomocą kasy online i dokonali tegoż w obowiązującym ich terminie;
– nigdy nie posiadali kasy rejestrującej online lub kas (z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii) do prowadzenia ewidencji sprzedaży i dotychczas nie byli zobowiązani do jej stosowania.
Warunkiem skorzystania z ulgi na zakup kasy rejestrującej online jest jej zakup nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji. Wynika z tego, że z ulgi skorzystać będą mogli tylko podatnicy, którzy nie posiadali kasy oraz podatnicy, którzy zobowiązani są przepisami do ich posiadania
WAŻNE: Zakupione po 1 maja 2019 r. kasy starego typu nie obejmuje ulga.
Centralne Repozytorium Kas
Podczas fiskalizacji nowej kasy online, serwisant łączy ją z Centralnym Repozytorium Kas. Podatnik zobowiązany jest do zapewnienia połączenia, które umożliwi automatyczne bądź na żądanie przesyłanie danych.
W przypadku problemów z łącznością niezależnych od podatnika, należy niezwłocznie po uzyskaniu łączności przesłać dane z kasy do CRK. Gdy problemy będą występować często, podatnik zobowiązany jest uzyskać od naczelnika urzędu skarbowego specjalną zgodę na przesyłanie danych w określonych odstępach czasu (Załącznik nr 2 Rozporządzenia MF z 29.04.2019 r.).